HOT HOT HOT - upał w stajni

HOT HOT HOT - upał w stajni

Lato, beztroski, ciepły czas...Niekoniecznie dla właścicieli koni i jeźdźców, ponieważ wraz ze wzrostem temperatur pojawia się niepewność, jak sobie poradzić z letnim upałem i zapotrzebowaniem koni na płyny. Z tego artykułu dowiesz się, jak optymalnie schłodzić i napoić konia.

Przede wszystkim: zdrowy koń ma ogromne zdolności adaptacyjne i może być trenowany nawet w ciepłe letnie miesiące. Naturalny chów, duża swoboda ruchów i podstawowy poziom sprawności fizycznej przyczyniają się do zwiększenia zdolności adaptacyjnych. Temperatura komfortowa dla konia wynosi zazwyczaj od -7 do 25 stopni Celsjusza - pod warunkiem, że powietrze jest suche. Jednak zwłaszcza w gorących i wilgotnych warunkach powyżej 30 stopni nasi czworonożni przyjaciele mogą osiągnąć granice swoich możliwości. W takim przypadku musimy przeorganizować naszą codzienną rutynę: treningi powinny odbywać się w chłodniejszych godzinach porannych lub późno wieczornych, a w pełni nasłoneczniony plac zewnętrzny należy zastąpić zacienionymi leśnymi ścieżkami lub chłodną krytą ujeżdżalnią. To samo dotyczy wypasu: zwłaszcza jeśli jest mało cienia lub nie ma go wcale (żadnych wiat lub drzew), konie powinny być umieszczane na noc na padoku, a w ciągu dnia w dobrze wentylowanej, zacienionej stajni. Większość koni szybko przystosowuje się do nowego rytmu i cieszy się chłodnymi nocnymi godzinami na pastwisku, podczas których są zwykle znacznie mniej niepokojone przez muchy, komary i meszki.

Nieważne czy wewnątrz czy na zewnątrz: w lato najważniejszy jest swobodny i nieograniczony dostęp do czystej, świeżej wody. W wyjątkowo upalne dni konie wypijają od 30 do 60 litrów, w zależności od kondycji i wykonywanej pracy; Konie wyczynowe piją jeszcze więcej w dni zawodów. Gdy weźmiesz pod uwagę, że około dwie trzecie całkowitej masy konia pochodzi z wody w komórkach, krwi, limfie i jelitach, wyjaśnia to znaczenie zrównoważonej równowagi płynów. Koń może wytrzymać kilka dni bez jedzenia, a organizm nadal funkcjonuje. Jednakże, jeśli zawartość wody zmniejszy się tylko o jedną dziesiątą, podstawowe funkcje organizmu są ograniczone.

Jedną z najważniejszych reakcji na ogrzewanie ciała konia jest pocenie się, stanowiące rodzaj ochrony przed przegrzaniem. Z reguły im lepsze warunki treningowe konia, tym większa jest jego zdolność do pocenia się - dzięki dodatkowemu tworzeniu się gruczołów potowych. Podczas treningu wytrzymałościowego konie tracą do 15 litrów płynów na godzinę. A ponieważ, w przeciwieństwie do ludzi, pot konia jest hipertoniczny, tzn. zawiera większą ilość jonów sodu, potasu i magnezu, te utracone jony - lepiej znane jako elektrolity - muszą zostać uzupełnione. Preparaty uzupełniające przeznaczone do tego celu są dostępne w sklepach z artykułami dla koni w postaci proszku, granulatu lub roztworu. Przy okazji: "biała piana" podczas pocenia się zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jest ona spowodowana jedynie tarciem o sprzęt lub inne części ciała. Jeśli jednak twój koń poci się nawet przy niewielkim wysiłku i niskiej temperaturze, powinieneś przyjrzeć mu się bliżej: Czy może jest obolałe lub przepracowane? Należy również przyjrzeć się bliżej paszy: Niektóre zboża mogą powodować zwiększone pocenie się i "pienienie się".

Po pracy większość koni korzysta z prysznica, który nie tylko zmywa pot, ale także zapewnia dodatkowe ochłodzenie. Woda nie powinna być jednak lodowato zimna, a prysznic należy zaczynać powoli, najpierw na przednich i tylnych nogach, zwłaszcza w przypadku bardzo rozgrzanych koni. Aby zapewnić lepszą termoregulację, koń może być prowadzony lub ujeżdżany na sucho podczas spaceru. Jeśli po tym czasie umieścisz konia w boksie, warto przez kilka minut obserwować, czy znów zaczyna się pocić i szybciej oddychać - tzw. pocenie się jest oznaką, że organizm nie pracuje jeszcze w normalnej temperaturze i należy kontynuować wodzenie na sucho lub jazdę!

Na koniec mamy małą wskazówkę dla wybrednych koni, które piją wodę tylko ze znanych sobie źródeł: kieliszek soku jabłkowego w wiadrze wody przekona większość koni do picia, a dodatkowo zapewni dodatkowe minerały. Jeśli to też nie pomoże, warto zabrać ze sobą lokalną wodę w kanistrach lub specjalnych torbach na wodę. Tak jak my, niektóre konie odczuwają różnicę w smaku wody.

Tekst Anne Lorf (CharLine GmbH)