Egzema letnia u konia - rozmowa z osobą, której koń cierpi na tę przypadłość

Egzema letnia u konia - rozmowa z osobą, której koń cierpi na tę przypadłość

Zbliża się lato, temperatury rosną i pierwsze owady obudziły się ze snu zimowego. Twój koń spędza coraz więcej czasu na pastwisku, ale też coraz częściej drapie się po grzywie i ogonie.

Co roku problem egzemy letniej dotyczy wielu koni. Jest to spowodowane reakcją alergiczną na ślinę komara. Pierwsze objawy pojawiają się często wiosną i mogą utrzymywać się do jesieni.

Obecnie istnieje wiele różnych produktów i karm uzupełniających, które pomagają w walce z tą uciążliwą dolegliwością. W natłoku codziennych zajęć, trudno jest ciągle śledzić nowości pojawiające się na rynku. Dlatego porozmawialiśmy z właścicielem konia, którego czworonożny przyjaciel od dłuższego czasu cierpi na przewlekłą chorobę skóry. O tym, jak radzi sobie z sytuacją, przeczytasz w poniższym wywiadzie:

1. Od jak dawna twój koń cierpi na egzemę letnią?

Moja klacz Fanny ma teraz 12 lat i od około 6 lat cierpi na egzemę letnią. Ten problem wcześniej nas nie dotyczył, aż nagle pojawiło się uciążliwe swędzenie. Zaczęło się od drapania ogonem na płocie, potem na grzywie, a na końcu na całym ciele.

2. Co osobiście myślisz o derkach egzemowych?

Osobiście używam derek egzemowych w sezonie i uważam, że są one dobrym pomysłem. Niestety są one zazwyczaj wykonane z niezbyt stabilnego materiału, więc często bardzo szybko pękają. Najprawdopodobniej poleciłabym derkę na egzemę firmy Busse, z którą mam do tej pory najlepsze doświadczenia. Jest najbardziej wytrzymała ze wszystkich testowanych i jest bardzo łatwa w szyciu (jeśli pojawi w niej dziura).

3. Czy twój koń otrzymuje dodatkową paszę jako wsparcie, jeśli tak, to jaki?

Tak, oczywiście, poleciłbym podawanie niektórych dodatkowych pasz każdemu zwierzęciu, które ma problem z egzemą letnią. Używam Zinc Plus od Stiefel, Selenium Organic od Starhorse, mineralnej mieszanki od Marstall i Hautwohl od Ross Natur. Dodatkowo moja klacz jest karmiona drożdżami piwnymi nawet w szczycie sezonu!

4. Jaką wskazówkę chciałabyś dać każdemu hodowcy, którego koń cierpi na egzemę?

Jedyne co mogę dodać, to to aby nie tracić nadziei. Niestety nie ma panaceum na egzemę letnia u koni. Obecnie na rynku jest dostępnych dużo produktów spierających konie, których dotyczy problem egzemy. Znajdź najlepsze artykuły dla Twojego konia - mi to trochę zajęło.
Życzę wszystkim wszystkiego najlepszego i mam nadzieję, że trochę pomogłam! :)